wtorek, 30 kwietnia 2013

Risotto z pomidorami


Uwielbiamy risotto i też uważamy, że wszyscy je uwielbiają maniakalnie serwując je gościom.
Jemy je z grzybami, krewetkami, groszkiem i zieloną fasolką i z pomidorkami.
Mój przepis zawsze bazuje na podstawowym, jak moja mama mówi "bezimiennym", risotto do tego dobrze doprawiony dodatek.
Podstawą tej potrawy, oprócz ryżu oczywiście, jest rosół - dobry, aromatyczny, ja robię z kurczaka i małego kawałka wołu. Jak mawia niemiecki dziennikarz i kucharz amator Alfred Biolek "risotto żyje z rosołu" więc nie może być z kostki!


Na risotto:
szklanka ryżu arborio lub innego do risotto,
pół posiekanej drobno cebuli
2 posiekane drobniutko ząbki czosnku
3 łyżki oliwy z oliwek
150 ml białego wytrawnego wina
1,5 - 2 l rosołu
30g masła
80g startego parmezanu lub o połowę tańszego, a równie aromatycznego sera dziugas; do tej potrawy można zetrzeć twardą i grubą skórkę z sera

Pomidorki:
5 łyżek dobrej oliwy z oliwek
pomidorki koktajlowe 250g
4 drobno posiekane ząbki czosnku
sól

1. W garnku rozgrzać oliwę dodać cebulę, czosnek i ryż prażąc wszystko około 2 min. Wlać wino, zmniejszyć ogień. Od teraz stoimy przy piecu i mieszamy. Kiedy ryż wchłonie wino podlewamy ciepłym rosołem - po łyżce wazowej, za każdym razem mieszając czekamy aż ryż wchłonie płyn. Zużywamy tylko tyle rosołu ile trzeba - gdyby brakło używamy wody. Próbujemy ryż - ma być al dente czyli leciutko twardy w środku. Garnek zestawiamy z pieca, wrzucamy masło i mieszamy aż się rozpuści, wrzucamy ser i mieszamy, przykrywamy pokrywką i czekamy 3 min aż odpocznie.
Najważniejsza w dobrym risotto jest jego konsystencja - risotto powinno "płynąć" tzn po wyłożeniu na talerz powinno powolutku, delikatnie się po nim rozpływać.
2. Teraz  wlewamy na rozgrzaną patelnię oliwę wrzucamy pomidorki, solimy. Pomidorki najlepiej nakłuć wykałaczką aby nie eksplodowały podczas smażenia. jak będą już lekko przysmażone wrzucamy posiekany czosnek - mieszamy aż się lekko zrumieni.
3. Nakładamy na talerze porcję risotto, na to pomidorki z czosnkiem - taki krótko smażony czosnek robi się niesamowicie słodki - całość polewamy odrobiną pysznej pomidorowo - czosnkowej oliwy z patelni. Do tego kieliszek białego wina. Smacznego.





 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz